Nauka słówek z listy

NAUKA ANGIELSKICH SŁÓWEK Z LISTY 
Trzy najpowszechniejsze przykłady, jakie przychodzą do głowy to:
– lista czasowników nieregularnych
– dni tygodnia
– miesiące

 

 
W przypadku dni tygodnia i miesięcy błędna technika przyswajania tego materiału pociąga za sobą negatywne konsekwencje bardzo długo po skończeniu szkoły. Wymagano od nas wykucia na blachę, sprawdzano znajomość w postaci listy, uznano temat za „odhaczony” i na tym był koniec. Nikomu nie przyszło do głowy, że nawet po kilku-kilkunastu latach delikwent, ażeby przetłumaczyć słowo „czwartek”, będzie musiał wymienić w myślach wszystkie dni tygodnia od poniedziałku zaczynając. Podobnie ma się sprawa z miesiącami.
 
Lista czasowników nieregularnych to odrębny temat.
Po pierwsze, wymagano od nas przyswojenia PISOWNI. Koniec, kropka. Efekt? Gdy proszę kursanta o przetłumaczenie zdania w czasie Present Perfect słyszę:
„Aj hew bołt a prezent for maj frend.”
 
Mamy więc do czynienia z nieznajomością wymowy.
 
Ponadto sam proces nauki jest długi, mozolny, nudny, a czasowniki, może się wydawać, niczym się od siebie nie różnią. Bardzo często  kursant jest w stanie powiedzieć, w której części kartki wymagany czasownik został wydrukowany (np. strona druga, 1/3 wysokości).
 
 
KRÓTKA LISTA NIE JEST ZŁA
 
Zastanawialiście się kiedyś dlaczego numery telefonów są zapisywane lub podawane trójkami?
Dla naszego umysłu jest to najbardziej sprzyjający zapamiętywaniu fragment. Nie mamy zwykle większych problemów z zapamiętaniem pojedynczego elementu, pary lub małego trójelementowego zbioru. Schody zaczynają się, gdy usiłujemy przyswoić fragment powyżej tej liczby i to właśnie swoim kursantom odradzam (skutki –> przypominanie sobie dni tygodnia).
 
 
DNI TYGODNIA I MIESIĄCE
 
Zarówno jednych, jak i drugich polecam uczyć się na wyrywki przy pomocy kolorów i mocnych absurdalnych skojarzeń. Dla ułatwienia załączam niżej fiszki z dniami tygodnia ?
 
CZASOWNIKI NIEREGULARNE
 
Po pierwsze, przed przyswojeniem musimy zrozumieć, że ta wiedza będzie nam potrzebna długoterminowo i przed tym nie uciekniemy. „Druga kolumna” służy do formowania czasu Past Simple, „trzecia kolumna”, czyli Past Participle, jest wykorzystywana m.in. przy Present Perfect, Past Perfect, modalach w przeszłości (np. should have done), itp.
 
Jak więc się tych nieregularnych uczyć – z nieśmiertelnych fiszek. Z jednej strony zapisujemy polskie tłumaczenie, z drugiej zaś trzy formy czasownika oraz ich wymowę,np.
 
ŚPIEWAĆ
 
SING – SANG – SUNG
/sing – seng – sang/
 
JAK JESZCZE MOŻNA WYKORZYSTAĆ LISTY W NAUCE JĘZYKA
 
Możemy oszczędzić sobie cięcia kostki biurowej i na jednej fiszce zapisać trzy słówka.
BONUS: Ażeby ułatwić sobie zapamiętywanie możemy stworzyć (zabawne) zdanie wykorzystujące wszystkie te trzy nowe słówka.
 
Z jednej strony:
poświęcać
pracownik
wysiłek
Z drugiej strony:
devote
employee
effort
 
np. A good employee should devote a lot of time to his work and put a lot of effort into it.
 
NA CO UWAŻAĆ
 
Zauważycie, że Wasz mózg bardzo chętnie przyzwyczai się do konkretnego schematu, tzn. np. powtarzania tych trzech słówek od góry do dołu. Pamiętajcie, aby ćwiczyć je we wszystkich kombinacjach:
– GÓRA –> DÓŁ
– DÓŁ –> GÓRA
– ZACZYNAJĄC OD ŚRODKOWEGO WYRAZU
– POLSKI –> ANGIELSKI
– ANGIELSKI –> POLSKI
 
Dużo pracy? Wbrew pozorom wcale nie. Kwestia wyrobienia sobie właściwego nawyku i techniki w nauce i powtarzaniu. Konkretna wiedza/słówko ma Wam służyć w bardzo różnych sytuacjach, nie tylko w tej jednej kombinacji, dlatego tak ważne jest, by znać je na wyrywki.
 MONDAY saturday sunday thursday TUESDAY WEDNESDAY
FRIDAY