GDY TWÓJ WŁASNY UMYSŁ PRZESZKADZA CI W PLANOWANIU

CO TO JEST FUDGE RATIO (I DLACZEGO GO NIE LUBIMY)
Fudge ratio to różnica między tym, ile czasu sądzimy, że coś nam zajmie, a tym, ile go faktycznie będziemy musieli poświęcić na zrealizowanie planu. Mamy nadzieję na najbardziej optymistyczny scenariusz, a konkretniej to nasz mózg na niego liczy. Nasza podświadomość tak już działa, że próbuje nas uchronić przed mało przyjemnymi myślami i poprawia nam samopoczucie podsuwając najlepszą możliwą wersję wydarzeń. A my słuchamy. Konsekwencje nie są trudne do przewidzenia – pozostawiamy w harmonogramie za mało czasu na wykonanie zadania i wszystko się zaczyna przeciągać, a potem sypać.
           
DO BIEGU, GOTOWI…
Mogłabym powiedzieć, że przygotowanie się do biegania zajmie mi jedynie 3 minuty. Wskakuję w legginsy i top i po sprawie, prawda? Niestety, w realnym świecie muszę znaleźć wszystkie elementy garderoby, upiąć włosy, zmyć makijaż, sprawdzić czy nie zostawiłam żadnych elektrycznych urządzeń włączonych, oddzielić właściwe klucze od całego zestawy, żeby nie biegać z 20 kluczami w dłoni jak idiotka, włączyć GPS i aplikację mierzącą dystans, zamknąć drzwi do mieszkania i WTEDY mogę dopiero iść pobiegać.
Optymistyczna wersja wydarzeń – 3 min
Rzeczywistość – prawdopodobnie ok. 10 minut, choć nigdy nie możemy być pewni czy i to nie za mało, czyż nie?

 

WALCZ, TYLKO ZA WIELE SOBIE NIE OBIECUJ 😀
Niektórzy nazywają to również prawem Hofstadter’a. Douglas Hostadter, profesor kognitywistyki zajmującej się działaniem zmysłów i mózgu, opisał je w drugiej połowie lat 70-tych. Prawo to odnosi się do naszych trudności we właściwej ocenie czasu wykonania bardziej skomplikowanych zadań i ich  konsekwencji. Jak się okazuje zadania te zawsze zajmują nam więcej czasu, niż oryginalnie sądziliśmy. Nawet, gdy bierzemy owe prawo pod uwagę. Co to oznacza w praktyce? Że mój umysł na początku podsunie mi 3 min, ja wezmę poprawkę na 10, a przed wyjściem ktoś jeszcze pewnie zadzwoni albo nie będę mogła się doszukać ukochanych legginsów i skończy się na 15.
Może.  😉
Pointa? Miej nadzieję na najlepsze, bądź przygotowany na najgorsze 😉

Dodaj komentarz